Przyciemnianie szyb to nie tylko zmiana wyglądu pojazdu, ale przede wszystkim korzyści płynące z właściwości zamontowanych folii. Wbrew powszechnie panującej opinii, przyciemnianie szyb w Polsce jest legalne. Przepisy prawa polskiego pozwalają na montaż folii w pojazdach, ale na szybach, które nie ograniczają widoczności (czyli tych za kierowcą).
Folie samochodowe do przyciemniania szyb Gdańsk – Gdynia
Folie samochodowe to głównie folie przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania. W okresie letnim redukują nagrzewanie wnętrza pojazdu aż do 80%. Poprawiają komfort jazdy, szczególnie ważny dla dzieci, osób starszych oraz zwierząt. Dzięki filtrom UV chronią skórę pasażerów przed szkodliwymi promieniami, a tapicerkę auta przed płowieniem. Przyciemnienie szyb wpływa na zwiększenie prywatności wewnątrz pojazdu. Redukują odblaski do 90%, jednocześnie w znaczący sposób nie ograniczają dostępu światła do wnętrza. W wersji bezbarwnej służą, jako folie antywłamaniowe i ochronne, zabezpieczające przed wybiciem szyby
Przyciemnianie szyb to proces w pełni odwracalny. Demontaż folii nie powoduje uszkodzenia szyby. Taką usługę również Państwu oferujemy.
Zalety folii samochodowych do przyciemniania szyb
Zobacz, ile możesz zyskać:
BEZPIECZEŃSTWO:
- folie redukują niebezpieczne odblaski słoneczne do 90%;
- likwidują szkodliwe dla skóry i oczu działanie promieniowania UV;
- w razie stłuczenia szyby zatrzymują odłamki szkła, chroniąc pasażerów przed skaleczeniem
KOMFORT:
- redukują nagrzewanie wnętrza aż do 80%
- optymalizują działanie klimatyzacji
- zapewniają dyskrecję – pozwalają widzieć nie będąc widzianym
ELEGANCJA:
- poprawiają estetykę pojazdu
- nadają nowoczesny charakter
Które szyby i w jakim stopniu można przyciemnić?
Stopień przyciemniania szyb został uregulowany w odpowiednich przepisach Kodeksu Ruchu Drogowego. Na mocy dodatkowego rozporządzenia Ministra Infrastruktury przednia szyba musi zapewnić przepuszczalność światła na poziomie minimum 75% zaś szyby boczne przednie muszą zapewnić przepuszczalność światła na poziomie minimum 70%. Nie ma ograniczeń w przypadku przyciemniania szyby tylnej i szyb tylnych bocznych.
Przed przystąpieniem do przyciemniania szyb, warto pamiętać o przepisie Kodeksu Ruchu Drogowego:
Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu – art. 66, ust. 1, pkt 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Fabrycznie nowe samochody często nie wymagają przyciemniania szyby przedniej ponieważ fabrycznie mają przyciemnioną szybę czołową na poziomie 15-20%.
Jak wygląda proces przyciemniania szyb za pomocą folii?
Przyciemnianie szyb, to proces, który w każdej chwili można odwrócić. Proces przyciemniania szyb rozpoczyna się od przygotowania szyby do oklejania – mycia, odtłuszczania i suszenia szyby. Następnie folia przyciemniająca jest wycinana do odpowiednich rozmiarów i przyklejana do szyby. Sposób przyklejenia zaczyna się przeważnie od środka. Kolejnym krokiem jest za pomocą specjalnych narzędzi – rakli, mocowanie folii na szybie, od środka w kierunku krawędzi, aby usunąć jakiekolwiek pęcherzyki powietrza a powłoka była gładka. Na koniec usuwane są nadmiarowe kawałki folii, wystające poza obręb szyby. Można do tego celu wykorzystać bardzo ostry nóż do tapet.
Metody przyciemniania szyb
Istnieją dwie metody przyciemniania szyb samochodu folią – inwazyjna i bezinwazyjna. Czym się charakteryzują?
Metoda inwazyjna – sposób zaciemniania szyb wymaga wyciągnięcia całej szyby.To czasochłonna metoda gwarantuje, że folia będzie zaaplikowana w nawet trudno dostępnych miejscach. Istnieją przypadki, w których o metodzie inwazyjnej decyduje sama konstrukcja szyby – są samochody, które z powodu budowy, konstrukcji drzwi, pojazdu lub trudności z dostępem w okolicach uszczelek wymagają demontażu.
Metoda bezinwacyjna – nie wymaga demontażu szyby z konstrukcji pojazdu, jest to tańsza i szybsza metoda przyciemniania szyby. W większości metodę bezinwazyjną stosuje się w nowszych modelach samochodów.